POLITICAL PARTIES

REPUBLICAN STATE CENTRAL COMMITTEE OF MARYLAND

EXECUTIVE COMMITTEE

Joyce Lyons Terhes, Chair
C. Ronald Franks, 1st Vice-Chair
Victor Clark, Jr., 2nd Vice-Chair
Howard A. Denis, 3rd Vice-Chair
Laura Green, Secretary
Kent P. Swanson, Treasurer

National Committee members: Ellen R. Sauerbrey; Richard P. Taylor.

Nonvoting members:
Perry Weed, Parliamentarian
Christopher R. West, Legal Counsel
Mary Frances (Bunny) Parish, Maryland Federation of Republican Women
Michael Giusfre, Maryland Federation of College Republicans
Paul Seifert, Maryland Federation of Young Republicans
Luis Granados, Senior Citizen Republican Coordinator for Maryland
Della Stull, Teenage Republicans of Maryland Michael Steele, Minority Affairs
Terms expire 1998.

Christopher R. West, Executive Director

1623 Forest Drive, Suite 400
Annapolis, MD 21403
(410) 263-2125
e-mail: mdgop@annapolis.net
fax: (410) 269-5937
World Wide Web: www.mdgop.org/home

The Republican State Central Committee is the governing body for the Republican Party of Maryland. The State Central Committee consists of the members of the local Republican central committees in each county and Baltimore City.

Members of local Republican central committees are elected to four-year terms by the qualified Republican voters of each county and Baltimore City in primary elections held in years of gubernatorial selection in the State. Any person who is a bona fide county or Baltimore City resident and a registered Republican voter may file a candidacy with the local Board of Supervisors of Elections.


LOCAL REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEES

ALLEGANY COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Karen Lancaster, Chair

Walter L. Bosley; Glenn B. Crabtree, Jr.; Edward C. Crossland; Charles R. Johnson, Sr.; JoAnna B. Shore; JoAnn Spiker.

ANNE ARUNDEL COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Helen R. Fister, Dist. 33, Chair

Legislative Dist. 30: Christine A. Kennedy; H. Richard Seibert.
Legislative Dist. 31: Douglas B. Arnold; Kimberly A. Holland; Cathleen M. Vitale.
Legislative Dist. 32: Michael W. Burns; James E. Rzepkowski; Gerald P. Starr.
Legislative Dist. 33: William P. Gillette; Merri Mullaney.

BALTIMORE CITY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
David R. Blumberg, Councilmanic Dist. 5, Chair

Councilmanic Dist. 1: Donald Carver; Carmen Catalfamo; Michael Cunningham; Leo W. Dymowski.
Councilmanic Dist. 2: Kathleen B. Buffington; Marshall W. Jones, Jr.; Ann Taylor.
Councilmanic Dist. 3: Norman F. Anderson; Michael Keach; C. C. Moss; Leah Pasenker.
Councilmanic Dist. 4: Diane M. Baker; Victor Clark, Jr.; Barbara Glassmyer; Reba Jones; Richard Mosley.
Councilmanic Dist. 5: Richard Fairbanks; William Hall; W. Michael Pierson.
Councilmanic Dist. 6: Frederick Bartlett; Anthony Forlenza; Charles Howe; Gilda L. Johnson.

BALTIMORE COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Kent P. Swanson, At Large, Chair

Legislative Dist. 6: J. Ronald Etzel; John Hillstrom; Derek J. Howell.
Legislative Dist. 7: Lachelle Beazley; Charles H. Cresswell; L. Patrick Dail.
Legislative Dist. 8: A. William Dana; David Marks; Steven L. Wiseman.
Legislative Dist. 9A: Susan Aumann; David Lubrani.
Legislative Dist. 9B: Timothy L. Tilghman
Legislative Dist. 10: Beverly E. Goldstein; Robert A. Hoffman; Kenneth Kondner.
Legislative Dist. 11: Elizabeth Buchanan; Helen Chamberlain; M. Michelle Duffy.
Legislative Dist. 12A: Moses Rodriguez; Loyd Smith.
Legislative Dist. 42: David R. Durfee
Legislative Dist. 46: Judith Kotula
Legislative Dist. 47B: Steven Cumby

CALVERT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Roger Tracy, Chair

Sheryl Alu; Mark J. Davis; Teresa diStefano-Seifert; Brian Lee; Alan Pitcher; Marjorie Smith.

CAROLINE COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Joanna W. Taylor, Chair

Ralph Bramble; Kenneth Gelletly; George Jackson; Harry N. Muir; C. Tolbert Rowe; Joanne Smith.

CARROLL COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Thomas W. Bowen, Chair

David Blair; John Buchheister, Jr.; Ragen Cherney; Michael Craig; Griffith B. Manahan, Jr.; Robert Wolfing.

CECIL COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Charles L. Scott, Jr., Acting Chair

Keith A. Baynes; John McCarley, Jr.; John B. Upp; Thomas Wilson; two vacancies.

CHARLES COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Marlene Cawley-Schuster, Chair

Vivian H. Castello; G. Wade Compton; Joseph Crawford; Stephen Douglas; Craig J. Renner; Kevin Wedding.

DORCHESTER COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Donald Merchant, Chair

Edward A. Bramble, Jr.; William K. Neild, Sr.; Robert Puckett; William D. Robbins; Octavene H. Saunders; George Sherman.

FREDERICK COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
John Tregoning, Chair

Cleopatra C. Anderson; William Castle; Timothy Gallagher; L. Harvey Kirk III; Doris McDonnell; Timothy Woodford.

GARRETT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
John K. Sines, Chair

Wendell Beitzel; William E. Crawford, Jr.; Ruth DiPaolo; R. Ann Groves; Arzella Parsons; William Skipper.

HARFORD COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Glenn Brown, Chair

Bette Carpenter; Robert G. Cassilly; Sheryl Davis; Katherine Hoernig; Steven Kelly; Karen Meseke; Lois Nagle; Christopher Pate; Joseph N. Price.

HOWARD COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Allan Kittleman, Chair

Edward Armanas; Margaret (Peg) Browning; Michael Deets; Jane (Penny) Emery; Louis Pope; Sandra Schrader.

KENT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Alice K. Wright, Chair

Larry B. Beck; Lori Campbell; Elizabeth L. Davis; Susan F. Davis; John Piposzar; William B. Seitzer.

MONTGOMERY COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Robert L. Clark, Jr., At Large, Chair

Legislative Dist. 14: Richard C. LaSota
Legislative Dist. 15: Robert Miller; William Mossburg III.
Legislative Dist. 16: Anne Dickey; Robert McCarthy.
Legislative Dist. 17: Kathy Hargett; Maurice S. Ward.
Legislative Dist. 18: Albert E. Bullock, D.D.S.; Lori Dees.
Legislative Dist. 19: Patricia Hill; Richard G. Solomon.
Legislative Dist. 20: James Bennett; Patrick J. Bush.
Legislative Dist. 39: Brent Mendelson; Graham Weaver.

At Large: Janet Giuliani; Anne Johnson; George E. Sauer.

PRINCE GEORGE'S COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Michael Steele, Dist. 25, Chair

Legislative Dist. 13B: Bonnie Austin
Legislative Dist. 21: Roberta (Bobbie) Buell Deegan; Barbara Dorney.
Legislative Dist. 22: Linda McKenzie; Anthony McKonkey.
Legislative Dist. 23: Evelyn diStefano; William Wyatt.
Legislative Dist. 24: Lisa Hastye; Sylvester Vaughns.
Legislative Dist. 25: Thelma Cromwell-Moss
Legislative Dist. 26: Doris Jacobs; Henry L. Nichols.
Legislative Dist. 27: Edmund M. Jaskiewicz

QUEEN ANNE'S COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Richard A. Sossi, Chair

Sharon Carrick; Donald Cogswell; Betty B. McCullough; Charles E. Nesbitt, Sr.; Robert C. Schleiger, Ph.D.; Bettye B. Speed.

ST. MARY'S COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Donald L. O'Neal, Chair

John G. Evans, Jr.; Eugene Marstaller III; David McGuffie; Dennis Ramey; Jennifer Rathman; Rebecca Shelor.

SOMERSET COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Thomas L. Meeks, Chair

Stephen Frey; Mack Gray; Ann Haffner; Richard E. Maddox; Wade D. Ward; Jack Willing, Jr.

TALBOT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Arlene E. Baybutt, Chair

Richard L. Andrews; Henry P. Dove; William U. Roulette III; Lisa Smith; Perry Weed; one vacancy.

WASHINGTON COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Susan K. Saum-Wicklein, Chair

Michael Bowman; Vincent Dellaposta; H. Victoria Nelson; Barbara S. Hendrickson; David Lee Smith; Margaret Stoner.

WICOMICO COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Ronald G. Alessi, Sr., Chair

John Cannon; Charles R. Floyd; W. Blan Harcum, Sr.; S. Norman Holland, Jr.; Ann B. Suthowski; Madeleine Yost.

WORCESTER COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Ann Horner Granados, Chair

Judith Boggs; William Breedlove; Ellen H. Bunting; John Showell; Edward J. Smith; Raymond A. Warren.


MARYLAND DELEGATES TO REPUBLICAN PARTY NATIONAL CONVENTION,
SAN DIEGO, CALIFORNIA,
AUGUST 12-15, 1996

In 1996, Maryland was allotted 32 delegates for the Republican Party National Convention. Of these, Republican voters elected 24 delegates (3 in each Congressional District) and the Republican State Central Committee chose 8 delegates.

At the National Convention, elected delegates must vote for the Presidential candidate who wins in their Congressional district. At-Large delegates must vote for the candidate who carries the State. Delegates are released from this commitment after the second ballot unless their candidate withdraws or receives less than 35 percent of the vote at the Convention.


Maryland Manual On-Line

 Maryland Manual On-Line, 1998

July 10, 1998   
Note: In this past edition of Maryland Manual, some links are to external sites.  View the current Manual


[ Archives' Home Page  ||  All About Maryland  ||  Maryland Manual On-Line  ||  Reference & Research
||  Search the Archives   ||  Education & Outreach  ||  Archives of Maryland Online ]

Governor     General Assembly    Judiciary     Maryland.Gov

Copyright July 06, 1998 Maryland State Archives