Appointed by House Speaker (who names chair & vice-chair):
Staff: Rachel H. Hise; Teresa M. Milio; David A. Smulski (410) 841-3407
Appointed by Chair, Appropriations Committee:
Staff: Rachel H. Hise (410) 841-3407
Appointed by Chair, Appropriations Committee:
Staff: Rachel H. Hise (410) 841-3407
Appointed by Chair, Appropriations Committee:
Staff: David A. Smulski (410) 841-3407
Appointed by Chair, Appropriation Committee:
Staff: Teresa M. Milio (410) 841-3407
Appointed by Chair, Appropriations Committee:
Staff: Teresa M. Milio (410) 841-3407
Appointed by Chair, Appropriations Committee:
Staff: Rachel H. Hise (410) 841-3407
Appointed by Chair, Appropriations Committee:
Staff: David A. Smulski (410) 841-3407
Appointed by Chair, Appropriations Committee:
Staff: Teresa M. Milio (410) 841-3407
CAPITAL BUDGET SUBCOMMITTEE
Norman H. Conway, Chair (410) 841-3425
Richard A. Palumbo, Vice-Chair (410) 841-3058
Wheeler R. Baker
Joan Cadden
Thomas E. Dewberry
George C. Edwards
Peter Franchot
Sue Hecht
Brenda B. Hughes
Martha S. Klima
Nancy K. Kopp
Maggie L. McIntosh
James E. Proctor, Jr.
Samuel I. Rosenberg
John F. Slade IIIEDUCATION & ECONOMIC DEVELOPMENT SUBCOMMITTEE
Nancy K. Kopp, Chair (410) 841-3019
James E. Proctor, Jr., Vice-Chair (410) 841-3083
HEALTH & HUMAN RESOURCES SUBCOMMITTEE
Samuel I. Rosenberg, Chair (410) 841-3297
Joan Cadden, Vice-Chair (410) 841-3217
PUBLIC SAFETY & ADMINISTRATION SUBCOMMITTEE
Peter Franchot, Chair (410) 841-3460
Wheeler R. Baker, Vice-Chair (410) 841-3189
TRANSPORTATION & THE ENVIRONMENT SUBCOMMITTEE
John F. Slade III, Chair (410) 841-3314
Brenda B. Hughes, Vice-Chair (410) 841-3076
OVERSIGHT COMMITTEE ON PENSIONS
James E. Proctor, Jr., Chair (410) 841-3083
Wheeler R. Baker
Joan Cadden
George C. Edwards
Robert L. Flanagan
James M. Harkins
Henry B. Heller
Kenneth C. Holt
Brenda B. Hughes
Martha S. Klima
Nancy K. Kopp
Ellen Willis Miller
Richard A. Palumbo
John F. Slade IIIOVERSIGHT COMMITTEE ON PERSONNEL
Maggie L. McIntosh, Chair (410) 841-3297
Robert C. Baldwin
Talmadge Branch
Joan Cadden
Norman H. Conway
Thomas E. Dewberry
James M. Harkins
Sue Hecht
Kenneth C. Holt
Adrienne A. W. Jones
Martha S. Klima
Mary Louise Preis
Samuel I. RosenbergOVERSIGHT COMMITTEE ON PROGRAM OPEN SPACE & AGRICULTURAL LAND PRESERVATION
George C. Edwards, Chair (410) 841-3435
Wheeler R. Baker
Robert C. Baldwin
Talmadge Branch
Thomas E. Dewberry
Peter Franchot
Sue Hecht
Maggie L. McIntosh
Ellen Willis Miller
Joan B. Pitkin
Mary Louise Preis
James E. Proctor, Jr.
John F. Slade III
Nancy R. Stocksdale
Maryland Manual On-Line